نقاشی و طراحی دکوراسیون داخلی

  
  
  

چگونه یک اتاق کوچک را بزرگ نشان دهیممقدمه

پیش از این عقیده بر این بود که برای فضاهای کوچک فقط باید از رنگ‌های روشن استفاده شود، اما امروزه انتخاب‌های بیشتری در اختیار افراد است. بنابراین شما می‌توانید با بهره‌گیری از خلاقیت خود، ضمن استفاده از رنگ‌های متنوع، روشنایی و وسعت را به آپارتمان خود دعوت کنید.
اگر اتاق کوچکی در اختیار دارید، می توانید با استفاده از دکور مناسب ابعاد آنرا بزرگتر از حد واقعی جلوه دهید. در این بخش نکاتی را برای شما ذکر می کنیم که با به کار گیری آنها می توانید یک اتاق کوچک را بزرگتر جلوه دهید :


                          


رنگ

آنچه که باید به آن توجه داشت رنگ فضای داخلی اتاق است. باید سعی کنید تا آنجایی که می توانید برای دیوارها و سقف از رنگ های روشن کمک بگیرید.
با استفاده از رنگ خطای دید ایجاد کنید. خطای دید سبب بزرگ تر جلوه دادن اتاق می شود .
سعی کنید پوشش دیوارها و کف، تضاد رنگی کمتری داشته باشد. اگر از رنگ‌های روشن استفاده می‌کنید می‌توانید سایه‌روشن‌های هماهنگ به کار ببرید، اما اگر تمایل به استفاده از رنگ‌های تیره‌تر دارید، سعی کنید کل اتاق را با یک رنگ پوشش دهید تا در حرکت چشم شما به دور اتاق وقفه‌ای ایجاد نشود و اتاق یکپارچه به نظر برسد.
همچنین ایده استفاده از رنگ‌های متضاد در یک اتاق، روش خوبی برای ایجاد فضاهای بزرگتر است.
اگر می‌خواهید از رنگ‌های تیره‌تر استفاده کنید نوع براق آن را به کار ببرید. کمی انعکاس نور این نوع رنگ‌ها، به بزرگی اتاق کمک می‌کند.
در مورد رنگ‌های روشن، می‌توانید رنگ مات به کار ببرید. دقت داشته باشید '8)777/ه رنگ‌های سرد فضا را بازتر از رنگ‌های گرم نشان می‌دهند.

در انتخاب رنگ مناسب برای پنجره، درب و سایر موارد دقت کنید و رنگ آنها را دقیقاً مانند رنگ دیوارها انتخاب کنید. از شلوغی و درهم ریختگی در فضای داخلی به شدت اجتناب کنید و از وسایل زینتی کوچک با تعداد زیاد نیز استفاده نکنید .

بهترین رنگی که می توانید برای سقف انتخاب کنید سفید است. هر چقدر سقف بلندتر به نظر برسد اتاق نیز بزرگتر جلوه می کند. رنگ سفید هم سبب می شود که سقف اتاق بلندتر به نظر برسد .

               
                           


پوشش کف
پوشش کف هرقدر ساده‌تر و بافت و طرح کمتری داشته باشد بیشتر به هدف شما کمک خواهد کرد؛ مثلا استفاده از سنگ یا سرامیک با رنگ روشن و طرح ملایم، بهتر از کف چوبی با بافت درشت یا موکت‌هایی با پرز بلند و تیره است. در صورت استفاده از فرش، رنگ روشن و پرزهای کوتاه انتخاب مناسب‌تری است.

      
                               


کاغذ دیواری
این روزها تمایل به استفاده از کاغذ دیوای به دلیل تنوع رنگ و طرح، آسانی نصب و قیمت مناسب بیشتر شده است. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم از قابلیت شست‌وشوی آن مطمئن شوید. از کاغذهایی با بافت و برجستگی کمتر و طرح‌های ملایم‌تر برای آپارتمان خود استفاده کنید؛ زیرا بافت‌های ضخیم و طرح‌های تند، دیوارها را به هم نزدیک‌تر و اتاق را کوچکتر نشان می‌دهد. در صورت انتخاب کاغذ دیواری‌های تیره، بهتر است از نوع براق استفاده شود زیرا سطوح صیقلی سطح را گسترده‌تر نشان می‌دهد.

 
                       

نور

 اگر نورپردازی خانه‌ای نامناسب باشد، چگونه می‌توان این مشکل را حل کرد؟
پاسخ :
_ ابتدا لامپ‌های سنتی و سوخته را با لامپ‌های جدید و سالم عوض کنید. لامپ‌های جدید و مدرن، این روزها گزینه‌های بسیار مناسبی برای نورپردازی هستند که هم طول عمر بیشتری دارند و هم گرمای کمتری تولید می‌کنند و بازده بسیار خوبی دارند.

_ همچنین با قرار دادن چراغ‌های زیبا و دکوراتیو در قسمت‌های مختلف، به تقویت نور خانه بپردازید. لوسترهای سقفی قدیمی خانه خود را تعویض کنید و از لوسترهایی در انواع جدید برای نورپردازی سقفی استفاده کنید.

_ توصیه دیگر برای ارتقاء وضعیت نورپردازی خانه، استفاده از رنگ‌های روشن برای رنگ‌آمیزی سقف اتاق‌هاست، زیرا این کار به دل‌باز و روشن شدن فضا، کمک فراوان می‌کند. استفاده از آینه‌های متعدد در دکوراسیون نیز برای تشدید و تقویت نورپردازی خانه، یک ترفند بسیار مفید به شمار می‌آید که توصیه می‌کنیم حتماً آن را در نظر داشته باشید.